Łuszczyca to choroba, która nieustannie dotyka spory procent populacji. Najczęściej objawia się blado różowymi płatami, które rozlegle pokrywają naskórek. Mimo badań prowadzonych na szeroką skalę, panaceum na łuszczycę jeszcze nie istnieje. Pierwsze zmiany łuszczycowe mogą pojawić się już we wczesnym stadium dorosłości. Choroba zwykle nasila się między 50. a 60. rokiem życia. Jak rozpoznać łuszczycę i jaką profilaktykę wobec niej stosować? Dowiedz się więcej na ten temat!
Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Nie wyklucza to jednak, że może dotknąć każdego, niezależnie od uwarunkowań genetycznych. W wczesnych stadiach mylona bywa z objawami suchości skóry. To dlatego, że odwodniona skóra może objawić się nieestetycznymi łuskami na powierzchni naskórka. Jednak w przypadku typowej suchości, wystarczy długotrwałe leczenie. W łuszczycy niekoniecznie, chociaż medycyna wdraża nowe i bardziej skuteczne terapie biologiczne. Choć obydwie choroby łączy ściągnięcie naskórka, szorstkość, wrażliwość, spierzchnięcie i pieczenie, łuszczyca to znacznie bardziej zaawansowane stadium suchości skóry.
Suchość najczęściej jest wynikiem niewystarczającego nawodnienia skóry. Dzieje się tak w momencie nieszczelności lipidowego płaszcza. Lipidy - odpowiedzialne za utrzymywanie optymalnego poziomu nawilżenia, nie zatrzymują w skórze wody, w efekcie powodując jej suchość i ściągnięcie. Inną przyczyną suchości jest deficyt naturalnego czynnika nawilżającego. W jego skład wchodzi między innymi: mocznik, kwas mlekowy, PCA, sole oraz cukry. Szorstkość skóry intensyfikuje niewykształcona sieć akwaporyn. Są to małe kanaliki, które przewodzą wilgoć od wewnątrz do zewnątrz komórek. Choć leczenie suchości skóry, nie jest bardzo inwazyjne, dobrze jest skontaktować się z lekarzem-dermatologiem. Terapia obejmuje stosowanie tłustych olejków, mocno nawilżających kremów, wzbogaconych o mocznik czy kwas mlekowy. Dermatolodzy szczególnie polecają Regeneracyjny Balsam Do Ciała Mixa, wzbogacony o kompleks z nawilżającej gliceryny i mleka owsianego. Dogłębnie nawilży skórę imitując kojący opatrunek. Skrupulatna pielęgnacja skóry, ukierunkowana przede wszystkim na jej nawilżenie, powinna zaowocować uzyskaniem optymalnych efektów.
Łuszczyca to choroba nie do końca rozpoznana na medycznym podwórku. Mówi się, że najczęściej jej występowanie ma podłoże genetyczne. Również zaawansowane infekcje bakteryjne lub chroniczny stres mogą nasilić łuszczycę. Co więcej, chorzy którzy równocześnie stosują terapię sterydową, są bardziej podatni na pojawienie się zmian łuszczycowych.
Specjaliści są zdania, że jest to choroba z zakresu autoimmunologicznych, w której organizm przyczynia się do dewastacji swoich własnych tkanek. W łuszczycy proces obumierania i pojawianie się nowych komórek nie jest kompatybilny. W efekcie nowe komórki rozwijają się zbyt wcześnie. Styk nowych komórek, które zahamowały proces kruszenia starych, prowadzi do charakterystycznego łuszczenia. To martwa warstwa, która objawia się w postaci twardej skorupy, na powierzchni skóry.
Istnieje wiele odmian łuszczycy: kropelkowatej, odwróconej, krostkowej, z czego najczęściej występującą w społeczeństwie, wyróżnia się postać łuszczycy plackowatej. W tym przypadku miejsca zmienione chorobowo to kolana, łokcie, skóra głowy. Próba zdrapania widocznych śladów skutkuje pojawieniem się drobnych kropelek krwi. To charakterystyczny dla łuszczycy objaw Auspitza, który wynika z nieco płycej położonych naczyń krwionośnych.
W leczeniu najczęściej stosuje się terapię silnie nawilażającą. Leczenie emolientami najczęściej wykonuje się w fazie “cofnięcia choroby”, jej nagłego zaniku. Wykazuje korzyści w celu uelastycznienia zrogowaciałego naskórka. Emolienty tworzą tak zwaną otoczkę, która utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Dobre efekty może przynieść kuracja środkami keratolitycznymi, bądź kyrtokosterydami. Środki keratoliczne usuną martwe łuski. Jednym z nich, jest wykorzystywany na szeroką skalę w przemyśle kosmetycznym mocznik. Kyrtokosterydy to silne leki, które skutecznie hamują powstawanie łusek na skórze. Nie należy stosować ich nieprzerwanie - zaostrzą stadium choroby.
W celu zahamowania rozwoju łuszczycy stosuj bezwonne kremy intensywnie nawilżające, o naturalnym składzie. Szeroką paletę kosmetyków, które przyniosą ulgę nawet bardzo suchej skórze, oferuje francuska marka Mixa. Sięgnij po preparaty z gliceryną i mocznikiem. Wzbogać dietę o zdrowe tłuszcze, które znajdziesz w rybach, owocach morza, oliwie i olejach. Noś przewiewne ubranie, wykonane z bawełnianych tkanin. Nie dopuszczaj do nadmiernego pocierania, rozdrapywania ran na skórze - spotęguje to stany zapalne.
Więcej informacji na temat produktów kosmetycznych, przeznaczonych do skóry wrażliwej znajdziesz na stronie: http://www.mixa.com.pl/
Leczenie i zapobieganie opryszczce
Powikłania opryszczki
Rozpoznanie i zlecane badania w przypadku opryszczki |
Jak można zarazić się świerzbem?
Objawy i rozpoznanie świerzbu
Występowanie świerzbu u zwierząt
|
Uwaga! Treści na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być podstawą diagnozy ani leczenia.