Leczenie atopowego zapalenia sk贸ry

cera Atopowe zapalenie sk贸ry聽nale偶y do chor贸b, kt贸rych 藕r贸d艂o le偶y w genach danej osoby. Warto r贸wnie偶 zdawa膰 sobie spraw臋, 偶e obecnie聽atopia uwa偶ana jest za chorob臋 cywilizacyjn膮. Konieczne trzeba podkre艣li膰, 偶e jeszcze na pocz膮tku XX wieku objawy atopowego zapalenia sk贸ry mo偶na by艂o stwierdzi膰 u zaledwie 1% ludno艣ci. Obecnie wed艂ug r贸偶nych szacunk贸w na atopi臋 cierpi prawie 1/3 populacji.聽

Przyczyny atopowego zapalenia sk贸ry

Problem z atopi膮 polega na niew艂a艣ciwej odpowiedzi uk艂adu odporno艣ciowego na bardzo ma艂e聽dawki antygen贸w. Nieprawid艂owa odpowied藕 polega na nadmiernym wytwarzaniu聽przeciwcia艂 IgE, kt贸re s膮 skierowane przeciwko聽alergenom. Atopia jest r贸wnie偶 sk艂onno艣ci膮 do reagowania w bardzo specyficzny spos贸b na r贸偶nego rodzaju alergeny 艣rodowiskowe. Jest to bowiem nie tylko nadmierna, ale r贸wnie偶聽nieprzewidywalna reakcja na聽alergeny pokarmowe,聽sier艣膰 zwierz膮t czy py艂ki ro艣lin. Ponadto w ramach atopii mo偶na m贸wi膰 o astmie, katarach siennych,聽atopowym zapaleniu spoj贸wek czy聽atopowym zapaleniu sk贸ry.聽Atopowe zapalenie sk贸ry聽w zdecydowanej wi臋kszo艣ci przypadk贸w zaczyna si臋 ju偶 w bardzo wczesnym okresie dzieci臋cym, ma pod艂o偶e genetyczne.聽Wi臋cej informacji o przyczynach, mo偶na znale藕膰 na https://www.febumed.com.pl/

Leczenie przyczynowe i objawowe atopowego zapalenia sk贸ry

Do przyczyn zapalenia na聽atopowe zapalenie sk贸ry聽trzeba zaliczy膰 nieprawid艂ow膮 proporcj臋聽kwas贸w omega-3 do kwas贸w omega-6,聽zaburzenia przemiany kwasu linolowego w gamma-linolenowy, a tak偶e聽niedob贸r kwasu linolowego (LA). Osoby, kt贸re s膮 zatem zainteresowane leczeniem omawianej choroby przyczynowo musz膮 utrzyma膰 w艂a艣ciwe聽proporcje kwas贸w omega-3 do omega-6, kt贸re wynosz膮 w聽organizmie cz艂owieka聽pomi臋dzy 1:1 a 1:4.聽 Ponadto, w przypadku, gdy znane s膮 czynniki uczulaj膮ce, konieczne jest wyeliminowanie ich z otoczenia albo z pokarm贸w osoby chorej. Mo偶na zdecydowa膰 si臋 tak偶e na podejmowanie r贸偶nego rodzaju pr贸b odczulania.聽Terapia atopowego zapalenia sk贸ry jest zwi膮zana z naprawieniem uszkodzenia nask贸rka przy u偶yciu ma艣ci, a tak偶e krem贸w聽nat艂uszczaj膮cych. W niekt贸rych przypadkach konieczne b臋d膮 preparaty steroidowe. W tym celu stosuje si臋 r贸wnie偶 najbardziej nowoczesne leki przeciwzaplane, do kt贸rych nale偶y zaliczy膰聽pimekrolimus,聽takrolimus.

Z kolei objawowe leczenie opiera si臋 na wykorzystywaniu聽lek贸w przeciwuczuleniowych,聽lek贸w immunosupresyjnych og贸lnych i miejscowych,聽kortykosteroid贸w w postaci ma艣ci w okresie zaostrze艅. Warto r贸wnie偶 wiedzie膰, 偶e na 艣wi膮d zdecydowanie najskuteczniejsze b臋d膮聽steroidy miejscowe,聽intensywne nat艂uszczanie czy聽takrolimus. Bardzo efektywne s膮 r贸wnie偶聽najstarsze preparaty antyhistaminowe, do kt贸rych nale偶y zaliczy膰聽hydroxyzyna.

Nale偶y tak偶e zdawa膰 sobie spraw臋, 偶e w przypadku atopowego zapalenia sk贸ry niezwykle istotne b臋dzie noszenie w艂a艣ciwych ubra艅. Odzie偶 powinna by膰 przede wszystkim oddychaj膮ca i bawe艂niana. Nie mo偶na zapomnie膰 o fakcie, 偶e metody wykorzystywane w leczeniu b臋d膮 r贸偶ne w leczeniu dzieci i doros艂ych. Leczenie dzieci opiera si臋 bowiem聽na naprawie uszkodzonej bariery nask贸rkowej. W leczeniu atopowego zapalenia sk贸ry nie b臋d膮 skuteczne leki antyhistaminowe.

Leczenie 艂uszczycy: Farmakoterapia zewn臋trzna | Farmakoterapia og贸lna | Fotochemioterapia i fotofereza | Leczenie 艂uszczycy sk贸ry ow艂osionej | Alternatywne metody leczenia | Profilaktyka

Zobacz r贸wnie偶:

Leczenie i zapobieganie opryszczce
Wyb贸r metody leczenia zaka偶enia wirusem opryszczki zale偶y od wieku pacjenta, jego stanu oraz dynamiki i nasilenia wykwit贸w opryszczkowych.

Powik艂ania opryszczki
Do艣膰 powszechnym powik艂aniem ka偶dej postaci opryszczki jest wt贸rne zaka偶enie bakteryjne b膮d藕 grzybicze zmian zlokalizowanych na sk贸rze i b艂onach 艣luzowych.

Rozpoznanie i zlecane badania w przypadku opryszczki
Rozpoznanie opryszczki zwykle ustala si臋 na podstawie typowych objaw贸w klinicznych. Poniewa偶 lekkich i ograniczonych przypadk贸w nie leczy si臋 farmakologicznie nie ma potrzeby zlecania bada艅 laboratoryjnych.

Jak mo偶na zarazi膰 si臋 艣wierzbem?
Najcz臋stszym sposobem zara偶enia si臋 t膮 chorob膮 jest bezpo艣redni kontakt z innym chorym, zar贸wno powierzchowny, jak i bardziej intymny.

Objawy i rozpoznanie 艣wierzbu
W pocz膮tkowym stadium, tu偶 po zaka偶eniu, objawy s膮 praktycznie niewidoczne. Pojawiaj膮 si臋 dopiero z czasem. Najcz臋艣ciej uczucie nieprzyjemnego 艣wi膮du...

Wyst臋powanie 艣wierzbu u zwierz膮t
艢wierzb jest chorob膮, kt贸ra wyst臋puje nie tylko u ludzi, lecz tak偶e u zwierz膮t. Najcz臋艣ciej atakuje psy. Paso偶ytem, kt贸ry powoduje 艣wierzb u tych czworonog贸w jest 艣wierzbowiec dr膮偶膮cy.