Ju偶 w XVI wieku Paracelsus uzna艂, 偶e stres jest jednym z pi臋ciu g艂贸wnych czynnik贸w wyzwalaj膮cych 艂uszczyc臋, jest to zwi膮zane z faktem, 偶e na sk贸rze, b臋d膮cej organem komunikacji i percepcji, najcz臋艣ciej somatyzuj膮 si臋 silne bod藕ce psychiczne. Biologicznie wp艂yw na rozw贸j choroby ma zwi臋kszone wyzwalanie kortykosteroid贸w, kt贸re dzia艂aj膮 immunosupresyjnie i przyczyniaj膮 si臋 do nasilenia zmian sk贸rnych, wp艂ywaj膮 na to tak偶e katecholaminy, hormony przysadki oraz neuropeptydy. Neuropeptydy to bia艂ka z艂o偶one z kilkudziesi臋ciu aminokwas贸w, kt贸re znajduj膮 si臋 w ca艂ym centralnym i obwodowym uk艂adzie nerwowym. Najwa偶niejszych z nich jest substancja P, kt贸r膮 uwa偶a si臋 za odpowiedzialn膮 w powstawaniu zmian 艂uszczycowych, bowiem pod wp艂ywem stresu w organizmie cz艂owieka dochodzi w艂a艣nie do zwi臋kszonego wydzielania substancji P w sk贸rze, m贸zgu i krwi, a nast臋pnie do tzw. zapalenia neurogennego.
Problematyka 艂uszczycy obejmuje aspekt psychiczny nie tylko w zwi膮zku ze stresem jako takim, sama mo偶e by膰 bowiem 藕r贸d艂em stresu, co sprawia, 偶e chory 鈥瀢pada鈥 w b艂臋dne ko艂o choroby. Wielu pacjent贸w skar偶y si臋 na zubo偶enie 偶ycia, kt贸re ka偶e im niejednokrotnie separowa膰 si臋 od spo艂ecze艅stwa 鈥 s膮 traktowani jak przys艂owiowi: 鈥瀟r臋dowaci鈥, co wp艂ywa na prac臋 zawodow膮, codzienne kontakty z lud藕mi, relacje z bliskimi, a szczeg贸lnie z p艂ci膮 przeciwn膮 (po艂owa badanych zauwa偶a dotkliwe zmiany w sferze partnerskiej i seksualnej). Obni偶enie jako艣ci 偶ycia i trudno艣ci w kontaktach spo艂ecznych os贸b naznaczonych pi臋tnem dermatozy, staj膮 si臋 kolejnym 藕r贸d艂em stresu, kt贸ry wyzwala rzuty choroby. Poza tym 艂uszczyca to b贸l, 艣wi膮d, infekcje, konieczno艣膰 rezygnacji z korzystania z basen贸w, k膮pieli s艂onecznych, odpowiednie ubieranie si臋, stosowanie ma艣ci o przykrym zapachu. Konieczno艣膰 d艂ugotrwa艂ego i kosztownego leczenia niejednokrotnie przerasta samych lekarzy, kt贸rzy mog膮 bezradnie rozk艂ada膰 r臋ce.
Lekarze traktuj膮 艂uszczyc臋 jako problem nie powoduj膮cy powa偶nych konsekwencji zdrowotnych, w zasadzie kosmetyczny, natomiast pacjenci uwa偶aj膮 j膮 za r贸wnowa偶n膮 cukrzycy czy astmie oskrzelowej, wi臋cej woleliby cierpie膰 na kt贸r膮艣 z tych chor贸b mimo ich gorszego rokowania, je艣li chodzi o sprawno艣膰 i d艂ugo艣膰 偶ycia cz艂owieka. 艁uszczyca prowadzi do niskiej samooceny, obni偶onego nastroju, a nawet zaburze艅 depresyjnych, co rzadko mo偶e doprowadzi膰 do pr贸b samob贸jczych. Z tego powodu zacz臋to stosowa膰 specjalne kwestionariusze, kt贸re oceniaj膮 stopnie艅 jako艣ci 偶ycia z 艂uszczyc膮: Dermatology Life Quality Index (DLOI) i Psoriasis Life Stress Inventory (PLSI). W 1991 roku w Lublinie zosta艂o za艂o偶ono pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Chorych na 艁uszczyc臋, kt贸re ma za zadanie wspiera膰 pacjent贸w, informowa膰 o aktualnych sposobach leczenia i profilaktyce. Nierzadko potrzebne jest tym osobom wsparcie terapeutyczne, aby znale藕膰 narz臋dzia umo偶liwiaj膮ce akceptacje choroby i samego siebie, bo udowodniono ju偶, 偶e osoby umiej膮ce zaakceptowa膰 chorob臋, lepiej j膮 znosz膮.
Leczenie i zapobieganie opryszczce
Powik艂ania opryszczki
Rozpoznanie i zlecane badania w przypadku opryszczki |
Jak mo偶na zarazi膰 si臋 艣wierzbem?
Objawy i rozpoznanie 艣wierzbu
Wyst臋powanie 艣wierzbu u zwierz膮t
|
Uwaga! Tre艣ci na stronie maj膮 charakter wy艂膮cznie informacyjny i nie mog膮 by膰 podstaw膮 diagnozy ani leczenia.