Farmakoterapia zewnętrzna zwykle przynosi efekt w leczeniu łagodnych postaci choroby. Leczenie zewnętrzne ma na celu usuniecie łusek i zahamowanie nadmiernego rogowacenia naskórka. Łuski najlepiej ustępują pod wpływem maści zawierających kwas salicylowy, stosuje się je miejscowo, bowiem ich składniki mogą przenikać do organizmu i powodować objawy toksyczne. Stosuje się w tym celu preparaty złuszczające, takie jak: maść mocznikową 10–20%, maść salicylową 5–30%, maść salicylowo-siarkową, oliwę salicylową 5–7% (na owłosioną skórę głowy), maść solankową 5–10%.
Lekarze zalecają także dziegcie (pochodne węgla kamiennego) w postaci maści i past, czasem w połączeniu ze steroidami. Do wyboru są preparaty roślinne: Pix liquida Pini (sosnowy), Oleum Rusci, Pix Betulae (brzozowy), Pix Fagi (bukowy), Pix Juniperi (jałowcowy) oraz mineralne: Pix Lithanthracis (Prodermina), Liquor Carbonis detergens (płyn ze smołą pogazową i saponinami) w różnych zakresach stężeń, najczęściej 5-20%.
Dobre efekty daje także antralina stosowana „zabiegowo” – nakłada się warstwę maści na zmiany chorobowe na 10–30 minut, następnie się ją zmywa i natłuszcza skórę. Mniej stężone preparaty z antraliną nakłada się na skórę na dobę, może to jednak prowadzić do podrażnień. Należy uważać, by maść nie dostała się do oczu, ponieważ może wywołać zapalenie spojówek. W Polsce dostępne są leki: Cignoderm, Dithranol, Cignodermin.
Kolejną grupą zewnętrznie stosowanych preparatów są kortykosteroidy, ale używa się ich tylko w przypadku niewielkich zmian, duże zmiany bowiem wiążą się z powiększeniem przestrzeni wchłaniania leku, co prowadzi do posteroidowych zaników skóry, zwłaszcza w okolicach fałdów i zgięć stawowych. Ponadto nie zaleca się stosowania ich na twarz, a długotrwałe leczenie kortykosteroidami może prowadzić do nawrotu choroby, a nawet łuszczycy krostkowej.
Dobre efekty może przynieść leczenie preparatami z witaminą D3, ponieważ działa ona na poziomie komórkowym prowadząc do unormowania pracy keratynocytów, a także układu immunologicznego. Podaż tego związku obarczona jest jednak ryzykiem powikłań ze względu na zaburzenia w gospodarce wapniowej, mogą także podrażniać okolice twarzy i owłosionej skóry głowy. Witamina D3 wraz z retinoidami i fotochemioterapią daje dobre rezultaty.
Leczenie łuszczycy: Farmakoterapia zewnętrzna | Farmakoterapia ogólna | Fotochemioterapia i fotofereza | Leczenie łuszczycy skóry owłosionej | Alternatywne metody leczenia | Profilaktyka
Leczenie i zapobieganie opryszczce
Powikłania opryszczki
Rozpoznanie i zlecane badania w przypadku opryszczki |
Jak można zarazić się świerzbem?
Objawy i rozpoznanie świerzbu
Występowanie świerzbu u zwierząt
|
Uwaga! Treści na stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być podstawą diagnozy ani leczenia.